[gap height=”10″][divider color="#c5a65e"]

فصلنامۀ صنوبر به صاحب امتیاز‌‌‎‏‏، مدیرمسئول و سردبیری مانیا شفاهی منتشر می شود.

در بخش فروشگاه شماره های این مجله بصورت تک جلدی و دوره های چند جلدی به فروش می رسد.

یادداشت سردبیر
سفر کردن در زندگی یکی از بزرگ‌ترین دلخوشی‌های من است. هر سفر زمینه ظهور دیدگاه و تجربه‌ای متفاوت در حال و روزم می‌شود. هر سفر حس و حال مربوط به خودش را در من می‌آفریند و گاهی تا مدت‌ها این حس و حال با من همراه می‌شود و چه بسا تعدادی نیز خیال دارند تا همیشه با من باشند.
از زمانی که شرایط طوری مهیا شد تا بتوانم به مکان هایی خارج از ایران سفر کنم، در طول این سفرها فقط و فقط به سرزمینم فکر می‌کردم و به مقایسه پرداختم، در هر مقایسه غبطه خوردم از بی‌مهری‌هایی که به سرزمین من می‌رود، غصه خوردم! خیلی زیاد! ولی این غصه‌ها بیش از این‌که باعث دل‌زدگی و فرار از سرزمینم شود، بیش از پیش مرا دلبسته کرد! و هر بار بیش‌تر از قبل این حس دلبستگی در من پرورش یافت، این اندیشهها بعد از هر سفر مرا رها نکرد و فی الواقع آرزویم این شد که بتوانم علت اتفاق مثبتی هر چند خُرد بشوم در جهت شکوفایی و بهبود شرایط و عمیقاً این خواسته در من رشد کرد و بالطبع ایده‌هایی نیز در ذهن پرورانده‌ام، زیرا که هنوز در دل امید دارم، هنوز هم به مردمان این سرزمین امید دارم که در آینده‌ای نه چندان دور با عزم و اراده و مثبت اندیشی‌شان در کنار هم قدم بردارند. باشد که “میهن خویش کنیم آباد”.
اینک تمنای درونم و دست روزگار مرا در راهی قرار داد که بتوانم قدمی بردارم، سال‌ها به دلیل شرایط از رشته تحصیلی و علاقه‌ام دور بوده‌ام و حال مقدر گردیده زمینه‌ای فراهم شود تا بتوانم در حیطه محیط‌‌زیست فعالیت کنم و تمام امیدم این است که به قسمت کوچکی از رویاهایم جامه عمل بپوشانم و همین‌طور قدردان اساتیدی باشم که در این راه مرا همراهی می‌کنند.
و اما در مجله صنوبر که مجله‌ای خواهد بود با رویکرد محیط‌زیستی، برآنیم که با پرداختن به ارتباط تمامی علوم با این مقوله و همچنین بیان مطالب به صورت ساده، روان و قابل درک در راستای آگاهی و اثرگذاری هر چه بیشتر بر مخاطب و عموم جامعه و برانگیختن حساسیت آن‌ها به محیط‌زیست قدم برداریم.
زیرا که معتقدیم انسان امروز بیش از هر چیزی نیاز به درک صحیح از ارزش و جایگاه این مهم در زندگی خود دارد و زمانی که به این بینش دست یابد هنگامی است که می‌توان امید داشت که قدمی در راستای بهبود شرایط کنونی و جلوگیری از تخریب و نابودی هر چه بیشتر آن بر می‌دارد. آمین

مانیا شفاهی

تصویر روی جلد یک مجلۀ صنوبر